top of page

W ramach I Edycji Festiwalu Literackiego Ludwika Jerzego Kerna na Pogórzu Rożnowskim i Ciężkowickim w gminie Gródek nad Dunajcem, który odbÄ™dzie siÄ™ 24.08.2022r., proponujemy nastÄ™pujÄ…ce wydarzenia:​

  • ​konferencje,

  • warsztaty,

  • spotkania autorskie,

  • konkursy,

  • wystawy,

  • animacje.

​

Poniżej zamieszczamy harmonogram:

Harmonogram1.jpg
Harmonogram2.jpg
Harmonogram3.jpg

Historia Festiwalu:

Festiwal Literacki im. Ludwika Jerzego Kerna jest kontynuacją wcześniejszego projektu związanego z utworzeniem izby pamięci poety.

Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące utworzenia Izby Pamięci Ludwika Jerzego Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie

​

​

Utworzenie Izby Pamięci Ludwika Jerzego Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie

 

DziaÅ‚ania w projekcie, którego celem byÅ‚o utworzenie Izby PamiÄ™ci Ludwika Jerzego Kerna w Szkole Podstawowej w Rożnowie rozpoczęłam zebraniem interesujÄ…cych materiaÅ‚ów zwiÄ…zanych z pobytami  L. J. Kerna i jego małżonki Marty Stebnickiej w Rożnowie oraz wyposażeniem izby w gablotÄ™ wystawowÄ….

W ramach pierwszych prac nad projektem przeprowadziÅ‚am rozmowy z  Å¼onÄ… L. J. Kerna oraz rożnowskimi przyjacióÅ‚mi PaÅ„stwa Kernów (sÄ…siadami).

NastÄ™pnie zorganizowaÅ‚am ogólnopolskÄ… zbiórkÄ™ książek autora „Ferdynanda WspaniaÅ‚ego”. WÅ›ród kilkunastu darczyÅ„ców znalazÅ‚y siÄ™ zarówno osoby prywatne, jak i instytucje.

Projekt zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ dnia 04.10.2019 r. otwarciem  Izby PamiÄ™ci Ludwika Jerzego Kerna. SzczegóÅ‚owa relacja z otwarcia izby zostaÅ‚a zaÅ‚Ä…czona w formie dodatku do czasopisma „Rożnowinki” wydawanego przeze mnie w ramach zajęć aktywizujÄ…cych uczniów szkoÅ‚y podstawowej i redagowanego wspólnie z mÅ‚odzieżą szkolnÄ….

FunkcjonujÄ…ca już izba pamiÄ™ci budzi ciekawość nie tylko mieszkaÅ„ców Rożnowa, ale wielu innych osób z caÅ‚ej Polski, którzy  znajÄ… twórczość  L. J. Kerna.

Nie wszyscy natomiast wiedzÄ™, iż wiÄ™kszość napisanych przez niego tekstów powstaÅ‚a wÅ‚aÅ›nie w Rożnowie, w letniskowym domku ukrytym w piÄ™knej gÄ™stwinie lasu.

 Izba PamiÄ™ci pozwala wiÄ™c skupiać dziaÅ‚ania ukierunkowane na popularyzacjÄ™ rożnowskiej twórczoÅ›ci L. J. Kerna, upowszechniać czytelnictwo w tej cudownej, malowniczo poÅ‚ożonej miejscowoÅ›ci nad Jeziorem Rożnowskim.

Pozwala też przywoÅ‚ywać, poprzez zaprezentowanÄ… w niej ekspozycjÄ™, wspomnienia o Rożnowie traktowanym szczególnie w latach 60. i 70. XX wieku  jako „Mekka artystów”.

 SymbolizujÄ… jÄ…, w rożnowskim, szkolnym muzeum,  zdjÄ™cia legendarnego fotografa Wojciecha PlewiÅ„skiego „Kobyle-Gródek story” (podarowane Izbie) oraz nazwiska innych wybitnych twórców, takich jak: Wojciech Has, SkarżyÅ„scy,

Nazwiska te zamieszczone zostały linearnie (symbolizując otwartość), poniżej fotografii pana Plewińskiego.

Rożnowskie muzeum (majÄ…c na uwadze to, co nieprzeciÄ™tne, maÅ‚o spotykane) kÅ‚adzie duży nacisk na życie wewnÄ™trzne jednostki, indywidualizm czÅ‚owieka obdarzonego niezwykÅ‚ym darem, który nader czÄ™sto (poprzez nieco inny odbiór rzeczywistoÅ›ci) jest nierozumiany przez spoÅ‚eczeÅ„stwo.  

Odzwierciedleniem tego nietypowego spojrzenia na rzeczywistość jest plakat Aliny Skiby (reżyserki, producentki, artystki plastyka, grafika, scenografa i  genialnego synestetyka oraz pozostaÅ‚ej sercem w Rożnowie, jego byÅ‚ej mieszkanki). Na jej obrazach każdy element Å›wiata ma swój kolor, zapach, smak i dźwiÄ™k.Tak też byÅ‚ tworzony wystawowy plakat, ilustrujÄ…cy wyjÄ…tkowe spojrzenie artystki na otaczajÄ…cy  jÄ… Å›wiat.

Izba to miejsce szczególne, w którym skupia siÄ™ życie kulturalne dzieci, mÅ‚odzieży i dorosÅ‚ych. ProwadzÄ™ w niej, aktywizujÄ…cymi, niestandardowymi metodami, lekcje jÄ™zyka polskiego. Akcent  kÅ‚adÄ™ na praktyczny, w peÅ‚ni zintegrowany wymiar edukacji.

Spotkania organizowane w Izbie, uwglÄ™dniajÄ…ce wielozmysÅ‚owy sposób poznawania Å›wiata, stajÄ… siÄ™ dla ich uczestników wielkÄ… literackÄ… przygodÄ….  ZapraszajÄ… do wejÅ›cia w cudowny Å›wiat książek, zanurzenia siÄ™ w nim,  oglÄ…dania, dotykania, ale i smakowania. To przestrzeÅ„ do poszukiwania, odkrywania,  twórczego myÅ›lenia i  dziaÅ‚ania ksztaÅ‚tujÄ…ca umysÅ‚ nowoczesnego, otwartego na Å›wiat czÅ‚owieka.

W izbie prowadzone sÄ… również biblioterapeutyczne warsztaty uwzglÄ™dniajÄ…ce potrzeby osób we wszystkich kategoriach wiekowych. Przeprowadzane sÄ… też konkursy oraz wystawy uwzglÄ™dniajÄ…ce potrzeby różnych odbiorców.

Szkolne muzeum w Rożnowie to nowoczesne miejsce, w którym realizowane sÄ… innowacyjnymi metodami dziaÅ‚ania kulturalne, cenne dla caÅ‚ego regionu i jego mieszkaÅ„ców.   

 Aktualnie wraz z  przedstawicielkami Krakowskiego KoÅ‚a Biblioterapeutycznego Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego (paniÄ… LidiÄ… Ippoldt i DorotÄ… BeÅ‚tkiewicz) skupiamy siÄ™ na czynnoÅ›ciach zmierzajÄ…cych do utworzenia Pierwszego Festiwalu Ludwika Jerzego Kerna nad Jeziorem Rożnowskim przy zaangażowaniu lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci, organizacji i firm wspierajÄ…cych te dziaÅ‚ania. Jest to pierwszy etap nowego projektu.

MyÅ›l przewodnia, które bÄ™dzie  towarzyszyć caÅ‚emu projektowi nawiÄ…zuje do organizowanej co roku „Nocy Bibliotek” i obowiÄ…zujÄ…cego w 2021 roku hasÅ‚a „Czytanie wzmacnia”.

 

 

 

Uzasadnienie:

 

Uważam, że zrealizowany przeze mnie projekt jest innowacyjny, gdyż:

- bierze pod uwagę najnowocześniejsze tendencje edukacyjne,

-zrealizowaÅ‚am w nim cenne inicjatywy  nie tylko dla lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, ale wszystkich osób zainteresowanych twórczoÅ›ciÄ… Ludwika Jerzego Kerna,

-uwzglÄ™dnia potrzeby różnych odbiorców,

- kształtuje umysł nowoczesnego, otwartego na świat człowieka,

-czynnoÅ›ci projektowe prowadziÅ‚am we wspóÅ‚pracy

z licznymi podmiotami,

-zaktywizowaÅ‚am do dziaÅ‚ania  lokalnÄ… spoÅ‚eczność

-udostÄ™pniÅ‚am wirtualnie (na stronie roznowinki.wordpress.com) z wykorzystaniem wspóÅ‚czesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (z myÅ›lÄ…

o wzmocnieniu wiÄ™zi z mÅ‚odszym pokoleniem):  

  1. wnÄ™trze Izby PamiÄ™ci L:. J. Kerna w Rożnowie, której otwarcie nastÄ…piÅ‚o dnia 04.10.2019 r. ,

  1. zamieszczone w niej materiały:

-stanowi wstÄ™p do utworzenia 1. Festiwalu Literackiego Ludwika Jerzego Kerna „Rożnowskiego” na Pogórzu  Rożnowsko-Ciężkowickim w gminie Gródek nad Dunajcem.

bottom of page