top of page

I Edycja Festiwalu Literackiego im. L. J. Kerna nad Jeziorem Rożnowskim w gminie Gródek nad Dunajcem

(na Pogórzu Rożnowskim i Ciężkowickim)

 

24 sierpnia 2022 r. odbyła się I Edycja Festiwalu Literackiego im. L. J. Kerna nad Jeziorem Rożnowskim, której motywem przewodnim były marzenia: ,,Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w swoje marzenia. Rożnowsko-Ciężkowickie portrety korzeni wyobraźni”.

Uroczystość, będącą kontynuacją projektu rozpoczętego w 2019 r. i związana z otwarciem Izby Pamięci Ludwika Jerzego Kerna w Rożnowie, rozpoczęła się  od krótkiego wprowadzenia i powitania Gości przez organizatorkę tego wydarzenia – Elżbietę Bukowiec, polonistkę Szkoły Podstawowej w Rożnowie i prezesa Fundacji Literacka Pracownia Aktywnej Edukacji ELLIMA w Rożnowie.

Festiwal był niezwykle ważnym zdarzeniem dla mieszkańców całej gminy Gródek nad Dunajcem. O doniosłości tej uroczystości świadczą następujące zdania wypowiedziane przez Elżbietę Bukowiec na początku festiwalu.

,,Rożnów od lat 60. XX wieku uznawany był za mekkę artystów. To tutaj spotykali się w trakcie letnich miesięcy pisarze. Tutaj powstawały wspaniałe dzieła, nie tylko literackie, ale też filmowe i muzyczne. Cel, który przyświeca Literackiej Pracowni Aktywnej Edukacji i jej współpracownikom, to przywrócenie Rożnowowi utraconą przez szereg długich lat rangę kulturalnej miejscowości Sądecczyzny.

Lista przebywających w Rożnowie artystów jest bardzo długa. Warto chociażby przypomnieć takie nazwiska, jak: L. J. Kern – patron festiwalu, u Państwa Kernów z kolei bywało wiele znanych postaci. Warto tu przypomnieć: Wojciecha Hasa wraz z żoną czy małżonków Jerzego Skarżyńskiego z Lidią Mintycz, którzy pracowali tutaj nad filmem „Lalka”. Bywał znany fotograf Wojciech Plewiński, malarz i autor rysunków Jerzy Mikulski, aktorzy Tadeusz Łomnicki, Andrzej Cybulski, Leszek Herdegen z żona Lidią Zamkow, Anna Seniuk, wybitny muzyk filmowy Abel Korzeniowski, a wówczas uczeń pani Stebnickiej, Jerzy Brzozowski brat słynnego malarza. 

Niech zatem 24 sierpnia 2022 roku stanie się  symboliczną datą odradzania się ducha kultury i czerpania ze źródeł bliskiej tej miejscowości natury tego, co najlepsze: dobra, prawdy, piękna i solidarności pomiędzy jej mieszkańcami”.

Następnie, Elżbieta Bukowiec, powitała wszystkich wspaniałych gości festiwalu,  do których należeli między innymi: Wójt gminy Gródek nad Dunajcem – Józef Tobiasz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rożnowie – Teresa Durałek, Grono Pedagogiczne SP w Rożnowie, znane i lubiane przez dzieci i młodzież pisarki: Katarzyna Ryrych, Małgorzata Swędrowska, Jadwiga Marzec i Irena Pławiak, prelegenci:  Aleksandra Konieczny i Alina Adamczyk z Edumuzarte, Marcin Lutomierski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Łukasz Hajduk – z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,  Beata Grzegorzek – prowadząca regionalne grupy taneczne w Rożnowie, a także osoby prowadzące warsztaty:  Roksana Kaszyńska – Kociołek i  Lidia Ippoldt – z Krakowskiego Koła Biblioterapeutów,  Jolanta Obrzut i Agnieszka Jurek z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu i Sądeckiego Koła Biblioterapeutów, Agnieszka Baroś-Przybyło z Bajkopisarzy.pl,  Agnieszka Piechocka – z pracowni dekoracji Chochlik, Agnieszka Kruczek – nauczycielka polonistka, Sylwia Sawa – Pasternak z firmy arteterapeutycznej Iskra, Barbara Matras – twórczyni pracowni Amigurumi in the night, Stanisław Szarek – pedagog, ceniony sądecki artysta, Kawaler Orderu Uśmiechu, Piotr Firlej – przewodnik animator, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ,,pro Natura”, Wojciech Sanek, specjalista ds. edukacji i  przedstawiciel  Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, działający na rzecz ochrony przyrody.

Później organizatorka podziękowała wszystkim tym osobom, które wsparły  inicjatywę utworzenia nad Jeziorem Rożnowskim festiwalu oraz tym wszystkim, których nie wymieniła, a w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji tego ważnego wydarzenia.

Kolejną częścią programu (po krótkich informacjach organizacyjnych) był występ muzyczny absolwentek Szkoły Podstawowej w Rożnowie: Julii Szarek i Natalii Kosakowskiej oraz obecnego ucznia tej szkoły – Huberta Grzesiaka.

Julia Szarek rozpoczęła muzyczny wstęp uroczystości dwiema piosenkami Ludwika Jerzego Kerna ,,Cicha woda” i ,,Lato, lato”. Natalia Kosakowska zaśpiewała z kolei piosenkę Ryszarda Rynkowskiego ,,Nie budźcie marzeń ze snów” oraz ,,Piosenkę dla Ptaka” Grzegorza Turnaua”.

Po wesołym, ale i nostalgicznym muzycznym wstępie, uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w niezwykle interesującym panelu konferencyjnym. Słuchacze (na sali konferencyjnej) mogli dowiedzieć się:  jak czytać z dziećmi, by  lektura była fascynującą przygodą, pełną wrażeń  i dojrzałych marzeń, przypomnieć sobie uniwersalne wartości tkwiące w poezji Stanisława Jachowicza, ujrzeć „żywe prawdy” w otaczającej nas rzeczywistości poprzez pryzmat powieści Katarzyny Ryrych oraz uświadomić sobie, iż przyszłość należy do tych, którzy mają pasję.

Namacalnym przykładem olbrzymiego zaangażowania w to, co daje satysfakcję i przynosi ostatecznie wielką radość, był występ zespołu ,,Małe Rożnowioki” i starszej grupy ,,Rożnowska Dolina”.

Po niezwykle pięknym, wesołym i energicznym tanecznym korowodzie, Beata Grzegorzek – instruktorka tańca zaprezentowała z dużym znawstwem stroje regionalne oraz ciekawie przedstawiła krótką historię lokalnego tańca i muzyki.

W tym czasie, gdy dorośli delektowali się interesującymi informacjami przekazywanymi przez prelegentów, dzieci i młodzież mogli przejść do strefy warsztatowej na zachwycające i zajmujące spotkania integrujące różne dziedziny wiedzy, a także wziąć udział w przeróżnych animacyjnych zabawach literackich.

O połączeniu poszczególnych dyscyplin świadczyły chociażby same ich tytuły: ,,Podróż dookoła harmonicznego koła”, „Marzenia do spełnienia”, ,,Podążaj za swoimi marzeniami”, ,,Letni ogród dobrych słów”, ,,Jak zdobyć Szklaną Górę?”, ,,W książkach kryją się marzenia”, ,,Trzeba nam miłości, piękna i prawdy”, ,,Kolorowe marzenia”, ,,Ptaki włóczką malowane”, ,,Wytańczyć marzenia” – choreoterapia, taniec i ruch w rozwoju interpersonalnym na co dzień”. Każdy warsztat odwoływał się do głównego, festiwalowego motywu marzeń i dawał olbrzymie możliwości indywidualnego uzewnętrzniania swoich zdolności, zainteresowań, pasji.

Połączenie arteterapii z biblioterapią i terapeutycznym ruchem dało efekt w postaci cudownego odprężenia, relaksu, ustąpienia napięć psychicznych i fizycznych.

W trakcie zabaw animacyjnych każdy ich uczestnik mógł odkryć w sobie dziecko poprzez malowanie na bajkowo swojej buzi, skręcanie bajkowych stworów balonowych. Kto chciał, ten rozwijał pomysłowość, manipulując rurkami konstrukcyjnymi.

Ważnym elementem były gry i zabawy naszych babć i dziadków (m.in. kółko i krzyżyk, gra w kulki, gra w klasy, skakanie w gumę, kapsle). Wywoływały one nie tylko radość, ale i umożliwiały niezwykle istotny międzypokoleniowy dialog. Potężną dawkę emocji dostarczyła dzieciom kula sferyczna Pana Kleksa, która pozwalała im na uruchomienie wyobraźni i krótki pobyt w Kosmosie.

Ponadto pozytywnego ruchu dostarczyło kolorowe rurkowe karaoke, czyli bum bum rurki, a także zabawa łucznicza "ustrzel sobie książkę". Każdy ochotnik miał możliwość poćwiczyć strzelanie, aby finalnie oddać jeden strzał do balonów z ukrytymi tytułami książek i wygrać baśniową lekturę. 

Na koniec animacyjnych zabaw można było pochodzić sobie na szczudłach jak Pippi Langstrumpf, w czym doskonale radzili sobie zarówno dzieci, jak i młodzież..., a nawet dorośli.

Po fantastycznych animacjach autorki i aktorki krakowskiego Domowego Teatru Lalek  przedstawiły oryginalny, interaktywny spektakl zatytułowany ,,Śmieciowe historie".

W trakcie tego niezwykłego przedstawienia, którego bohaterami były recyklingowe postaci, co chwilę można było usłyszeć ze strony publiczności salwy gromkiego śmiechu.

Dzieci, młodzież i dorośli bardzo szybko zaprzyjaźnili się z różnymi postaciami zamieszkującymi naszą planetę (gigantyczną muchą, roztańczonym strusiem, szybką morską rybką), ale i z wesołym, kolorowym kosmicznym stworkiem, który w trakcie pięknej, scenicznej etiudy przypomniał mieszkańcom Ziemi o zachowaniu czystości, ale też nauczył właściwej selekcji odpadów.

Na efekt nie trzeba było długo czekać. Wszystkie zgromadzone wokół śmieci natychmiast trafiły, przy pomocy festiwalowych gości, do odpowiednich pudeł. W czasie, gdy dzieci, młodzież oraz starsi bawili się, uczestnicząc w warsztatach i animacjach, najstarsi przedstawiciele Rożnowa i okolic brali udział w spotkaniu autorskim oraz spotkaniach w Osadzie Młyńskiej, w skansenie pana Michała Winiarskiego w Roztoce-Brzezinach, gdzie poznali działanie zabytkowego młyna i zjedli pyszne sodowe placki.

Seniorzy dowiedzieli się z ust pani Jadwigi Marzec i jej książki, że „Marzenia nie liczą lat”. Poznając poezję pani Ireny Pławiak, zdali sobie sprawę, iż każdy ma swoją przestrzeń, którą wypełnia na własny sposób, a także zrozumieli, że ich „radość dawania, to wielka wygrana na loterii marzeń”.

Zwieńczeniem tego cudownego dnia było wspólne, międzypokoleniowe ognisko z pysznymi kiełbaskami  i niesamowita wyprawa z przewodnikiem animatorem – Piotrem Firlejem do rożnowskiego zamku – krainy nietoperzy zwanych Podkowcami.

Wycieczka pod osłoną nocy połączona z obserwacją tych miłych stworzeń, często niesłusznie oskarżanych o wplątywanie się we włosy, pozwoliła dzieciom zapanować nad negatywnymi emocjami związanymi ze strachem, dała im możliwość zmierzenia się z własnymi lękami, a także ostatecznie wykazania się odwagą, by podążać w czeluście ciemnego zamku.

Elżbieta Bukowiec i Marcin Lutomierski.

bottom of page